Důležité upozornění: Pro sjednání schůzky na pobočce, nás kontaktujte telefonicky nebo mailem.
Showroom Brno a Letovice +420 773 478 080hfloor@email.cz

Jak na pokládku vinylové podlahy

Pokud jste se rozhodli pro koupi nové vinylové podlahy, nebo se chystáte na výměnu stávající krytiny za vinylovou a rozmýšlíte se, zdali si na její instalaci troufnete svépomocí, či raději přenecháte tuto práci profesionálům, je tento článek určený právě vám. Přehledně popisuje postupy pokládky jednotlivých druhů vinylových podlah včetně jejich úskalí. Stranou nezůstaly ani přibližné aktuální ceny podlahových krytin a instalačního materiálu i řemeslnických prací.
Podklad je základ
Kvalitní, vhodně připravený podklad je pro pokládku podlahové krytiny stejně důležitý jako základy pro rodinný dům, proto mu věnujte odpovídající pozornost a péči. U všech typů vinylových podlah bez rozdílu je třeba před samotnou instalací provést několik důležitých kroků, které jsou nezbytné pro zachování záruky na materiál a jeho dlouhou životnost.

Důležité je dodržet maximální hodnotu zbytkové vlhkosti a teplotu podkladního materiálu – o této problematice se dočtete více v našem článku Měření vlhkosti v podlaze. Relativní vlhkost vzduchu v dané místnosti by se během instalace podlahy měla pohybovat v rozmezí od 40 do 60 % a teplota mezi 15 a 25 °C. Dalo by se říci, že čím blíže budou vlhkost a teplota při montáži podlahy hodnotám při následném užívání, tím lépe. Než začnete s pokládkou, doporučujeme nechat podlahovou krytinu v daném místě temperovat na okolní teplotu a vlhkost minimálně 24, raději však 48 hodin.

Podklad by měl dále splňovat rovinnost ±2 mm na 2 m dlouhou lať, být dostatečně pevný, stabilní a soudržný. V případě montáže celoplošně lepených podlahovin by měl být podklad hladký, s vysokou povrchovou pevností. Z toho důvodu jsou nevhodné betonové, cementové i anhydritové potěry – je třeba na ně aplikovat ještě finální vrstvu, například samonivelační stěrku.

Samozřejmostí by mělo být odstranění původních krytin, hrubých nečistot a prachu, stejně tak starých lepidel, nesoudržných vrstev, mastnoty a podobně.

Ve všech případech budete potřebovat měřicí pásmo (pro běžný byt alespoň 5 metrů, raději však 10 metrů dlouhé), obyčejnou tužku, dlouhou (laťovou) vodováhu, kovový úhelník, kvalitní odlamovací nůž a pilku a lepidlo na soklové a přechodové lišty. Další potřebné vybavení se liší v závislosti na typu krytiny a způsobu její pokládky a je případně uvedeno v jednotlivých oddílech článku.